Розірвання шлюбу з іноземцем може виявитись доволі складним і тривалим процесом.
На сьогодні Українським законодавством передбачено два способи розірвання шлюбу з іноземцем:
- за взаємною згодою подружжя у яких немає малолітніх дітей, шляхом подання спільної заяви до органів РАЦСу;
- у всіх інших випадках у судовому порядку;
Якщо з розірванням шлюбу через органи РАЦСу все більш менш зрозуміло, то ось судовий процес може супроводжуватись безліччю нюансів і несподіванок, а тому саме на ньому слід зосередитись більш детально.
Готуючи документи для розірвання шлюбу з іноземцем, перш за все необхідно перевірити чи існує між Україною та державою, громадянами якої є сторони у справі, двосторонній договір про правову допомогу у сімейних та цивільних справах. Якщо такий договір існує то застосовуються саме його положення (які в даному випадку мають пріоритет над внутрішнім законодавством України).
У разі якщо такий договір відсутній то основним Законом яким буде регулюватись даний процес є Закон України «Про міжнародне приватне право». Саме цим законом передбачено коло осіб, які можуть розлучитися в Україні та в яких випадках вони можуть зробити це в нашій країні.
Слід зазначити, що шлюб між громадянином України та іноземцем, шлюб між громадянами України, що був укладений за територією України відповідно до права іноземної держави, є дійсним в Україні лише за умови додержання щодо громадянина України підстав недійсності шлюбу, які передбачені Сімейним кодексом України.
Для того щоб розірвати шлюб за Українським законодавством дуже важливим є визначити не тільки осіб, які мають право на розірвання шлюбу, а і право яке повинно застосовуватись для припинення шлюбу. Законом встановлено наступні варіанти:
- право країни громадянства подружжя;
- право країни, в якій подружжя проживало;
- право країни, з якою у подружжя тісний зв'язок - наприклад, батьківщина одного з подружжя, країна проживання його батьків і т.д.
І так наступним, але найважчим кроком буде встановити суд куди необхідно звертатися з заявою про розірвання шлюбу. На сьогодні законодавством встановлено наступний порядок визначення підсудності по даній категорії справ:
- за офіційним місцем реєстрації відповідача в Україні;
- за останнім відомим місцем перебування або проживання відповідача на території України;
- за місцем знаходження майна відповідача;
- альтернативна підсудність;
Однак на практиці дуже часто трапляються випадки коли шлюб укладався за межами України та один з подружжя жодного разу не був в Україні і звісно, що немає тут ніякого майна, як бути в таких випадках? В даній ситуації Вам необхідно буде долучити до позовної заяви довідку/посвідку про постійне чи тимчасове місце проживання за межами України та звернутися з позовною заявою до Верховного Суду України, щоб той в порядку передбаченому ч.1 ст.29 ЦПК України визначив суд, який буде розглядати дане питання.
На сам кінець необхідно зазначити, що все викладене вище є лише основою і невеликою частиною тих аспектів, з якими Ви можете зіткнутися у даному процесі, а тому для захисту Ваших інтересів і економії нервів і часу краще одразу звертатися до професіоналів.