Питання перерахунку пенсії військовим пенсіонерам в Україні, підіймалося вже не раз і завжди таке підвищення залишає більше питань аніж відповідей. Так сталось з прийняттям КМУ славнозвісної Постанови № 103 від 21.02.2018. За допомогою даного документа наш Уряд намагався збільшити військові пенсії, однак під час перерахунку відбулося грубе порушення конституційних прав пенсіонерів, а саме Окружний адміністративний суд м. Києва своїм Рішенням по справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Згідно з даним Рішенням суду перерахунок пенсій військових пенсіонерів відбувається лише з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби та проведення підвищення пенсій в таких розмірах з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків, з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків і з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Суди не змусили себе довго чекати та Рішенням Верховного Суду України від 17.12.2019 року по справі №160/8324/19 було зобов’язано: «Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019, з обов’язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії», - інакше кажучи Рішенням ВСУ було зобов’язано Відповідача надіслати до Пенсійного фонду нову довідку про розмір грошового забезпечення Позивача з урахуванням основних (оклад, звання, вислуга років) і додаткових (умови служби, таємність, кваліфікація і.т.ін.) видів грошового забезпечення.

Рішення ВСУ можна рахувати зразковою справою, тому кількість звернень до суду тільки збільшилась і суди один за одним почали виносити Постанови на користь пенсіонерів, однак як показала практика, оскільки в даній категорії справ Пенсійний фонд не виступає стороною спору, суди не можуть зобов’язати його зробити перерахунок за новою довідкою про розмір грошового забезпечення, оскільки в судовому процесі існує таке поняття як «передчасна позовна вимога» тобто фактично не можна просити зобов’язати Відповідача вчинити певні дії, не отримавши офіційну відмову у вчиненні цих дій. Все це призвело до того, що Пенсійний фонд почав відмовляти військовим пенсіонерам у перерахунку їх пенсій, не враховує рішення суду з військкоматом та не приймає нові довідки про грошове забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а од же для того щоб захистити свої права пенсіонери були змушені звертатися до суду повторно, але вже до Пенсійного фонду з вимогою перерахувати їх пенсію за новою довідкою і хоча поки що відсутнє Рішення у зразковій справі з даного питання, як показує практика у тому числі нашої компанії, в переважній більшості судових спорів Суди приймають рішення на користь пенсіонерів і зобов’язують Пенсійні фонди все-таки зробити перерахунок пенсії за новою довідкою.

Таким чином, на сьогодні для того, щоб захистити свої права військовому пенсіонеру необхідно вчинити наступні дії:

  1. Звернутися до органу, який уповноважений виготовляти довідку про розмір грошового забезпечення із заявою видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення та отримати офіційну відмову;
  2. Звернутися з позовом до суду, вказати відповідачем орган, який уповноважений виготовляти довідки про розмір грошового забезпечення;
  3. Після отримання позитивного рішення Суду необхідно отримати відмову Пенсійного фонду щодо перерахунку пенсії за новою довідкою про розмір грошового забезпечення.
  4. Звернутися до суду, з позовною заявою до Пенсійного фонду з вимогою зробити перерахунок пенсії за оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх видів додаткового грошового забезпечення.

Враховуючи все вище викладене, необхідно зрозуміти, що все це довгий і важкий шлях, однак лише пройшовши його можна захистити свої права на ту пенсію, яку Ви дійсно заслужили.