З березня 2020 року ми всі опинились в новій реальності, де поруч з біологічними загрозами життю та здоров’ю, ускладнились процеси ведення власного бізнесу та взаємодії з державними органами. Держава не створила сприятливі умови для розвитку малого та середнього бізнесу, не було реальної допомоги підприємцям, зменшення податкового навантаження, належної компенсації за вимушені простої та можливості призупинити ФОП. Якщо ваш ФОП “не працює” це лише збільшує проблеми і витрати, а заборгованості зі сплати податків виплачувати все одно доведеться, але через два-три місяці вони будуть більше, ніж зараз. Закриття ФОП може частково вирішити Ваші проблеми.

Закриття Фізичної особи-підприємця в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР).

Подачу реєстраційної заяви про ліквідацію ФОП можна здійснити декількома способами:

 • онлайн, не виходячи з дому, через сервіс Дія, якщо у вас є ЕЦП (електронно-цифровий підпис)
 • в паперовому вигляді державному реєстратору, або нотаріусу, який має доступ до відповідних реєстрів

На практиці часто трапляється, коли запис про припинення діяльності до реєстру не вносився і людині продовжували нараховуватися податки, тому після подачі заяви необхідно обов’язково перевірити закриття на сайті Мінюсту, там повинен бути статус “припинено”. З даного моменту Вам перестануть нараховувати нові податки.

Закриття рахунку в банку та вирішення кадрових питань.

Вимога закриття підприємницького рахунку передбачена п. 69.7 ПКУ, але в даній статті не передбачені строки, тому закрити рахунок можна і після карантину. Для цього потрібно звернутися до банку з заявою про закриття рахунків у зв’язку з припиненням ФОП.

Якщо у вас працюють наймані працівники, при ліквідації ФОП, їх необхідно звільнити. Врахуйте, що на момент звільнення співробітник повинен отримати зарплату і виплату компенсації за невикористану відпустку. Якщо є заборгованості по виплатах, працівник може звернутися до суду.

Закриття ФОП в податковій та зняття з обліку

Фізична особа після припинення підприємницької діяльності продовжує обліковуватись в органах податкової служби як фізична особа-підприємець, що здійснювала підприємницьку діяльність. Для того, щоб закрити питання з податковою, потрібно розрахуватись перед Державним бюджетом України та подати звітність у строки:

 • загальна система – протягом 30 календарних днів з дати припинення;
 • спрощена система – 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу;
 • ліквідаційний звіт по ЄСВ – протягом 30 календарних днів.

Державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання. Тому якщо Ви заборгували оплату постачальникам, припинили ФОП, на Вас можуть подати до суду як на фізичну особу, адже підприємці відповідають за зобов’язаннями своїм майном (ст. 52 ЦКУ).

В нових реаліях важливо не ризикувати власним здоров’ям, близьких та оточуючих людей. Тому юридична компанія Флагман розробила надійний та ефективний план дій по дистанційному припиненню ФОП, який надасть змогу уникнути:

 • бюрократичної тяганини;
 • очікування у чергах;
 • витрачання часу у заторах;
 • ризиків інфікування в часи пандемії.

Юридична компанія Флагман за роки своєї діяльності досягла значних успіхів у співпраці з підприємцями, що підкреслює велика кількість завершених кейсів:

 • Списання боргів ЄСВ на суму більше 5 млн грн.
 • Більше 300 припинених ФОП без аудиторської перевірки.
 • Позитивні відгуки.