У 2018 році відбувся масовий перерахунок військової пенсії. Кількість позовів до Пенсійного фонду фактично збільшується щороку. Так перерахунок пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та інших осіб» проведений на підставі Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, порушив більше прав військових пенсіонерів та пенсіонерів інших силових структур ніж будь-який інший перерахунок до цього:

  1. Зменшено основний розмір пенсії до 70% вислуги років абсолютно всім пенсіонерам, окрім інвалідів 1-2 групи;
  2. Потім розрахунок пенсії проходив виключно з трьох основних видів грошового забезпечення, а саме з: окладу, звання та вислуги років, а також так званий перерахунок відбувався у три етапи, а саме підвищення пенсій на 50% у 2018 році, на 75% у 2019 році і на 100% у 2020 році.

Всі ці грубі порушення прав пенсіонерів силових структур призвели до Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18 відповідно до якої визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.

Як наслідок, абсолютна більшість пенсіонерів у судовому порядку змогли повернути свій заслужений розмір вислуги років (основний розмір пенсії), добитися позитивного Рішення суду щодо виплати пенсії у повному обсязі без поетапного підвищення з 01.01.2018 року та зробити перерахунок пенсії військовослужбовцям з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Однак, всі ці варіанти збільшення розміру пенсії, для більшості пенсіонерів силових структур вже пройдений етап, а отже постає логічне запитання: «Чи є на сьогоднішній день можливість збільшити розмір своєї пенсії?», - для певних категорій пенсіонерів, звісно є.

На сьогоднішній день найбільш розповсюдженні судові справи – це зняття обмеження максимального розміру пенсії, для пенсіонерів у яких після перерахунку, пенсія обмежена десятьма прожитковими мінімумами, однак фактично повинна бути більшою, також доволі часто зустрічаються судові справи з зобов’язаванням Пенсійного фонду нараховувати та виплачувати щомісячні  доплати в сумі 2000 гривень, передбаченої п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та з урахуванням нарахованої з 01.03.2022 індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" – це стосується переважно тих, хто вже у судовому порядку робив перерахунок пенсії і ці доплати через це були скасовані Пенсійним фондом, ну і останнім часом все частіше зустрічаються позовні заяви до уповноважених органів з вимогою надати до Головного Управління Пенсійного Фонду України в місті Києві оновлені довідки про розміри грошового забезпечення, станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 для перерахунку пенсії за даними довідками.

Порядок перерахунку пенсії військовослужбовцям

  • Одержання довідки про розмір грошового забезпечення в уповноваженому органі.
  • Після отримання довідки про розмір грошового забезпечення необхідно звернутися до територіального відділення Пенсійного фонду України в якому перебуваєте на обліку.
  • У разі отримання письмового рішення про відмову в перерахунку пенсії необхідно звернутись до окружного адміністративного суду з позовною заявою про перерахунок пенсії та зобов’язати головне управління ПФУ прийняти оновлену довідку про грошове забезпечення та перерахувати пенсію на її підставі.
  • Після Рішення суду про визнання бездіяльності протиправною ПФ України та зобов’язання вчинити певні дії та вступу його у законну силу, необхідно отримувати виконавчий лист та звертатись до Державної виконавчої служби для виконання Рішення суду.

Перерахунок військових пенсій це складний процес, який потребує грунтовних юридичних знань, тому по всіх питаннях перерахунку військових пенсій та для захисту Ваших прав в суді звертайтесь до наших пенсійних адвокатів.

Відповіді на популярні питання

Хто має право на перерахунок військової пенсії?

  • Пенсіонери Збройних сил України
  • Пенсіонери Служби безпеки України
  • Пенсіонери Міністерства внутрішніх справ
  • Пенсіонери Кримінально-виконавчої служби
  • Пенсіонери Національної гвардії
  • Пенсіонери Державної служби з надзвичайних ситуацій
  • Пенсіонери Державної прикордонної служби
  • Пенсіонери Державної фіскальної служби

Як здійснюється перерахунок пенсії військовим?

У разі отримання письмової відмови в перерахунку пенсії необхідно звернутись до окружного адміністративного суду з позовною заявою для перерахунку пенсії з наступних підстав:

  • Перерахунок пенсії з урахуванням додатових видів грошового забезпечення;
  • Повернення 90 % основного розміру пенсії;
  • Перерахунок пенсії по прожитковому мінімуму;
  • Повернення доплати до пенсії у розмірі 2-х тисяч грн.;
  • Зняття максимального обмеження пенсії;

Коли буде перерахунок пенсій військовим пенсіонерам?

Починаючи з минулого року, пенсії військових також підлягають індексації у березні місяці кожного року на загальних підставах. За попередніми розрахунками урядовців, орієнтовний рівень індексації становитиме 13%. Остаточне рішення щодо збільшення пенсій і порядку проведення березневої індексації має ухвалити Кабінет Міністрів.

Яка пенсія військовослужбовців 2024?

Розмір пенсії носить індивідуальний характер, однак середній розмір військових пенсії становить 10 575 грн. Слід враховувати, що з березня 2024 року відбудеться індексація вище вказаних пенсій і їх розмір збільшиться орієнтовно на 13% від основного розміру без надбавок.

Наші судові рішення: